KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7358123
*
nr 735 8123
Gouache
Lars Lindeberg, ateljéinteriör, bladets mått: 27x34
Följerätt
Utrop:
700 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 januari 2012
kl 19:36:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/1 15:25:39
1
300 kr
23/1 17:19:17
2
350 kr
23/1 18:35:28
3
400 kr
23/1 19:07:14
2
450 kr
23/1 19:12:29
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ateljéinteriör gouache lars lindeberg täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:07
-
9298 Gouacher
3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat eroti..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:58
*
Gouache
nr 735 8123
Gouache
Lars Lindeberg, ateljéinteriör, bladets mått: 27x34
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 700 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 januari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/1 15:25:39 | 1 | 300 kr |
23/1 17:19:17 | 2 | 350 kr |
23/1 18:35:28 | 3 | 400 kr |
23/1 19:07:14 | 2 | 450 kr |
23/1 19:12:29 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ateljéinteriör gouache lars lindeberg täckfärg vattenfärg
-
9221 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 19:07 -
9298 Gouacher
3 st, oramade lösa blad, Indien, bland annat eroti..//
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 20:58